Każda kobieta uwielbia buty i ma w swojej kolekcji co najmniej kilka par. Gdy na wystawie sklepowej zobaczy swoje wymarzone obuwie, jest w stanie wydać wiele, aby je zdobyć. W szczególności, gdy są to dobrej klasy buty włoskie. Jednak zakupy za kilkaset tysięcy złotych przerastają możliwości finansowe niejednej pani. Zobaczcie, jakie buty noszą miano najdroższych na świecie.

Stuart Weitzman, jeden z najbardziej znanych projektantów obuwia, zaprojektował w 2007 roku sandały dla aktorki Aniki None Rose. Ekskluzywne buty damskie wysadzane były 1420 diamentami i kosztowały 500 tysięcy dolarów. Aktorka zaprezentowała się w nich na Gali Oscarów i wywołała niemałe zamieszanie na czerwonym dywanie. Buty podziwiali ludzie filmu i projektanci mody.

Droższe od diamentowych sandałów były kapcie, które Judy Garland założyła w obrazie „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Pokryte są w całości czerwonymi rubinami. Są warte aż 612 tysięcy dolarów i do niedawna przebywały w muzeum Judy Garland w stanie Minnesota. Jednak zostały skradzione, a ich ubezpieczenie obejmuje wartość miliona dolarów. Specjaliście uważają jednak, że buty mogą być obecnie warte nawet trzy razu więcej.

Kolejnymi nietypowymi butami damskimi są sandały, które miała na sobie aktorka Regina Król, podczas rozdania Oscarów w 2005 roku. Obuwie ozdobione zostało różą wykonaną z satyny i kryształków Svarowskiego. Po gali zostały sprzedane za milion dolarów. Taką samą cenę dano za buty autorstwa Stuarta Weitzmana, z 1940 roku. Wysadzane są 1800 stukaratowymi diamencikami i zdobiły nogi Diablo Cody w 2008 roku podczas rozdania Oscarów.

Nieco droższe okazały się wiśniowe szpilki, które swoją premierę miały w 2004 roku. Kosztowały 1,6 miliona dolarów i znajdują się w słynnym domu handlowym Harrodsa w Londynie. Wysadzane są 642 rubinami.

W naszym rankingu nie mogło zabraknąć obuwia włoskiego. Miano jednych z najdroższych butów świata zdobyły sandałki, która w 2004 roku założyła Alison Krauss. Przy projektowaniu inspirowano się historią Kopciuszka, stąd też delikatny i subtelny charakter obuwia. Materiał wokół pięty oraz paski wykonano z silikonowych wstawek i wysadzono je diamentami. Drogocenne buty wyceniono na 2 miliony dolarów.

Najdroższym obuwiem na świecie są sandały, inspirowane ulubionymi kolczykami nieżyjącej aktorki, Rity Hayworth. Powleczone są satynowym materiałem w kolorze rdzy, z fałdkami na przodzie. Ozdobione są szafirami, rubinami oraz diamentami. Warte są 3 miliony złotych i należą obecnie do Yasmin Aga Khan, córki zmarłej aktorki.