Symbolika węża w świecie mody

Pierwsze, z czym kojarzy nam się wąż, to zło, podstęp, oszustwo. Wszyscy wiedzą, że to symbol pokusy i grzechu. To przecież wąż sprowadził pierwszych ludzi – Adama i Ewę – na złą drogę. Mało kto wie, że to nie jedyna symbolika węża, który towarzyszył ludzkości od zawsze.

Trudno jednoznacznie określić symbolikę węża. I niełatwo ją zrozumieć. Już w czasach starożytnych wąż budził lęk i respekt. Ukąszenie niektórych gatunków było równoznaczne ze śmiercią, dlatego węże bywały wykorzystywane do uśmiercania niewygodnych przeciwników.

Pierwsze skojarzenie, to wąż jako symbol podstępu i przebiegłości. Może on też oznaczać zdradę i zepsucie. Ale z drugiej strony, jako zwierzę zrzucające własną skórę, stał się symbolem odrodzenia, regeneracji i zmian, dzięki którym człowiek przechodzi pozytywny proces transformacji.

Jest motywem bardzo chętnie wykorzytywanym w sztuce tatuażu, gdzie na dobre już wpisał się w klasykę gatunku, może właśnie dlatego, że to symbol bardzo niejednoznaczny, a więc kontrowersyjny. Również w modzie od wielu lat motyw skóry węża cieszy się olbrzymią popularnością. Buty, torebki czy paski wykonane z naturalnej skóry węża, lub będące jej znakomitą imitacją bardzo przypadły do gustu projektantom i systematycznie pojawiają się na pokazach mody. Również wizerunek węża pojawia się w postaci nadruków na koszulkach i chustach.

Pozłacany pierścionek z cyrkoniami Biżuteria srebrna to kolejne pole do popisu dla wężowej symboliki. Najbardziej chyba popularny wzór to bransoletki i srebrne pierścionki w postaci węża okręconego nawet kilkakrotnie wokół nadgarstka czy palca. Taka obręcz uwieńczona jest głową węża, która zazwyczaj wykonana jest w najbardziej spektakularny sposób. Nierzadko oczy wysadzane są kamieniami szlachetnymi. Wąż zwisający luźno wokół szyi jako naszyjnik, to nawiązanie do bardzo popularnych, ale niebezpiecznych sztuczek uprawianych przez fakirów. Coraz częściej można spotkać też srebrne kolczyki czy broszki, wykorzystujące motyw węża oraz bardzo popularne koraliki modułowe, zawieszki i charmsy.