Kwiat lotosu – podstawowe informacje

Osobom, które interesują się jogą u medytacją, z pewnością nieobce jest określenie „kwiat lotosu”. Nazwa ta oznacza popularną pozycję, często dość trudną do wyćwiczenia dla początkujących. Kwiat lotosu wiąże się z wyciszeniem i uspokojeniem ciała i duszy, jednak wymaga odpowiedniego wytrenowania. Na pewno pozycja ta nie jest wskazana dla osób, które cierpią na różnorodne problemy związane z urazami kości i stawów, zwłaszcza w obrębie kończyn dolnych.

Aby wykonać kwiat lotosu, trzeba usiąść swobodnie na podłodze i oprzeć stopy na swoich udach. Ręce należy położyć na kolanach. Kwiat lotosu wymaga również wyprostowania ciała i zamknięcia oczu. Niezbędny jest także właściwy oddech z przepony. Ma to ogromne znaczenie dla dostarczenia organizmowi właściwej dawki tlenu, co dodatkowo sprzyja relaksowi.

Warto pamiętać, że systematycznie wykonywany kwiat lotosu wiąże się również z poprawą kondycji i formy. Ciało staje się lepiej skoordynowane, a stawy i kości mocniejsze. Kwiat lotosu korzystnie wpływa także na kręgosłup, nogi, pośladki i biodra.