Kwiat lotosu

Lotos jest to rodzaj rośliny z gatunku lotosowatych. Posiada liczne synonimy:
– bobowiec,
– nurzykłąb,
– nelumbo,
– nurzybób,
– bób wodny,
Są to wieloletnie byliny wodne. U lotosów ponad powierzchnie wody wystają liście oraz kwiaty w przeciwieństwie do grzybieni, do których lotos jest podobny. Liście są okrągłe, pokryte woskowym nalotem, natomiast kwiaty wyrastają na pojedynczych szypułkach.
W Azji można spotkać lotosa orzechodajnego. Lotos żółty występuje w południowo-wschodnich stanach Stanów Zjednoczonych, Ameryce Środkowej oraz na Wyspach Kanaryjskich.
Kwiat lotosu inaczej nazywany jest kwiatem buddyzmu i hinduizmu. Praktycznie wszystkie części kwiatów są jadalne. Uważany jest za roślinę magiczną i przypisuje się mu wiele właściwości zdrowotnych.
Wielu producentów wykorzystujących efekt lotosu ( dzięki strukturze liści krople wody staczają się z nich zbierając zanieczyszczenia) zaczęło tworzyć dachówki, farby, tkaniny dając im zdolność samooczyszczania.
Kwiat lotosu jest od wieków stosowany w medycynie ludowej. Zawierają dużo witaminy B i C, miedź, żelazo. Podobno zwiększają płodność oraz zmniejszają ciśnienie i poziom cholesterolu. Stosowane są również w kosmetologii oraz kuchni, jako świetny dodatek do sałatek, owoców morza czy delikatnych mięs.