Na półkach sklepowych można znaleźć coraz więcej produktów naturalnych i ekologicznych. Aby dokonywać odpowiednich wyborów podczas zakupów i być świadomym konsumentem, warto zapoznać się z certyfikatami, którymi oznacza się kosmetyki ekologiczne. Jednym z takich certyfikatów jest Cosmebio.
Jest on wydawany przez wiodące stowarzyszenie kosmetyków ekologicznych i organicznych, które skupia firmy z branży kosmetycznej. Do jego członków należą dostawcy surowców, laboratoria kosmetyczne, producenci i dystrybutorzy kosmetyków. Jego symbol to elipsa, wewnątrz której znajduje się napis BIO Cosmetique Charte Cosmebio.
Aby produkt mógł otrzymać ten certyfikat, musi zawierać przynajmniej dziewięćdziesiąt pięć procent składników naturalnych, pochodzenia naturalnego lub wytwarzanych z rolnictwa ekologicznego. Kosmetyki ekologiczne oznaczone symbolem Cosmebio nie zawierają sztucznych barwników ani substancji zapachowych. W ich produkcji nie stosuje się syntetycznych konserwantów takich jak parabeny. Ponadto żadne składniki nie są wytwarzane z roślin genetycznie modyfikowanych.
Certyfikowane wyroby powstają w procesie produkcji, który nie wpływa negatywnie na środowisko. Nie są testowane na zwierzętach, a ich opakowania są biodegradowalne.