Symbol piękna

Wiele pięknych rzeczy powstaje z często niepozornych początków lub ma podłoże w czymś nieistotnym. Jednym z symbolów takiej sytuacji jest kwiat lotosu.

Lotos to roślina wieloletnia o sezonowych liściach. Jest to rodzaj lilii wodnej, której korzenie ukryte są w błocie i mule jezior i stawów. Roślina karmi się bagiennym mułem i kwitnie wyłaniając się z takiego podłoża. Na noc zamyka swoje płatki i chowa się pod wodą, by rankiem wyłonić się bez śladu zabrudzenia na swoich płatkach. Nic więc dziwnego, że kwiat lotosu jest symbolem czystości i piękna, które może powstać z czegoś nieczystego. Symbolika ta przewija się we wszystkich kulturach Dalekiego Wschodu, czy też basenu Morza Śródziemnego. Lotos był rośliną czczoną w starożytnym Egipcie. Jest też rośliną narodową Wietnamu i Indii. W tym ostatnim kraju jest również częścią godła państwowego.

Podsumowując, należy podkreślić, ze piękne kwiaty lotosu utożsamiają to co często jest ukryte pod warstwą czegoś nieprzyjemnego, a co może okazać się nieprzeciętnym pięknem.