0
Podróżowanie głębokie

PODRÓŻOWANIE GŁĘBOKIE

Czy byliście kiedyś w miejscu, które w jakiś sposób Was zachwyciło? Czy zastanawialiście się, co sprawia, że dana przestrzeń jest odbierana jako przyjemna, sprzyjająca odpoczynkowi, tworzeniu, rozmyślaniu, pracy? Kto powołał ją do życia? Kto ją przy życiu utrzymuje? Czy spotkaliście kiedyś osobę, z którą szczególnie miło się rozmawiało, bardzo przyjemnie słuchało? Co miała w sobie ta osoba, że wywołała w Was takie reakcje? O czym do Was mówiła?

W projekcie Podróżowanie Głębokie skupiam się na podróżowaniu jak na procesie, którego można się nauczyć, by czerpać jak najwięcej z każdego spaceru, wyjazdu, wycieczki, a idąc dalej – z tej największej podróży, w której uczestniczy każdy z nas, a którą zwykliśmy nazywać życiem. Nie jest to blog podróżniczy, w postaci, jaką znaliście do tej pory. Paradoksalnie – to zaproszenie do zatrzymania się.

Zaznaczę od razu, że moja perspektywa nie jest spojrzeniem ekonomistki, architektki wnętrz, psychoterapeutki, zawodowej podróżniczki, lecz kulturoznawczyni, filmoznawczyni, reżyserki, tłumaczki, rusycystki i tancerki, która od zawsze, w każdej pracy stara się wniknąć głęboko do wnętrza tekstu, dzieła filmowego, rozmowy, problemu, układu, by zrozumieć panujące tam zasady, przeanalizować je i oddać Wam samą istotę – artykuł, książkę, przekład, rozmowę, film, choreografię. Podobnie będę działała na blogu. Możecie się więc spodziewać wiedzy z różnych dziedzin opartej na doświadczeniu moim lub moich Gości, która może być dla Was inspiracją, dzięki której, jak wierzę, nie popełnicie wielu błędów, które popełnili inni i dzięki której będziecie działać skutecznie i żyć świadomie.

Nasza podróż będzie toczyć się w dwóch wymiarach: fizycznym rozumianym jako przemierzanie kilometrów w poszukiwaniu miejsc i ludzi z duszą i metafizycznym – rozumianym jako nauka podróżowania głębokiego: chodzenia, patrzenia, słuchania, smakowania, dotykania, czucia i po prostu bycia w danym miejscu, w tu i teraz, bycia w sobie samym. Miejscem akcji będzie więc przestrzeń, w którą ingerował człowiek – świat w skali mikro: dom, ogród, podwórze oraz przestrzeń, w której natura ustala swoje zasady – świat w skali makro. Obie przestrzenie rządzą się swoimi prawami. W tych przestrzeniach żyjemy. Uważam, że warto choć trochę poznać to, co ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, nasz rozwój i życie, by przybliżyć się do zasad, jakie rządzą naszym wnętrzem.

Dopełnieniem mojej myśli niech będą słowa rosyjskiego poety, romantyka, Fiodora Tiutczewa, który w wierszu Silentium! wykrzyczał prawdy aktualne również dziś, a może szczególnie dziś:

Jak sercu wypowiedzieć siebie? Innemu jakże pojąć ciebie? Będzież twa dusza zrozumiana? Kłamstwem jest myśl wypowiedziana; Ryjąc zamącisz nurt w strumieniu: Ze źródła pij − i trwaj w milczeniu. Umiej żyć tylko w sobie samym. W twej duszy cały świat schowany/ Dum czarodziejsko tajemniczych; Hałas zewnętrzny je przekrzyczy/ Zbledną w gwarnego dnia promieniu: Uchwyć ich pieśń i − trwaj w milczeniu!

Fiodor Tiutczew, Silentium! przeł. W. Słobodnik

W Podróżowaniu Głębokim koncentruję się również na ludziach, którzy stworzyli miejsca z duszą i zajmują się prowadzeniem niezwykłych domów gościnnych w Polsce. Usłyszycie więc opowieści różnych osób na temat ich sposobu na życie, który wymagał często podjęcia bardzo radykalnych decyzji, jak zmiana pracy, opuszczenie miasta. W rozmowach pytam o przyczyny prowadzące do zmian, o ich konsekwencje, rozmawiamy o podróżach – tych małych i jeszcze mniejszych, ale przede wszystkim staram się przez chwilę pójść drogą, która doprowadziła moich Rozmówców do… DOMU, który sami stworzyli i postanowili otworzyć na świat i zapraszać do siebie gości. Czujcie się zaproszenie do tej wędrówki! Jeśli sami macie pomysł, by zbudować działalność opartą na życiu w zgodzie z naturą i zapraszaniu gości lub po prostu sami chcecie tak żyć, przykład doświadczonych „agro-właścicieli” niech będzie Waszym przewodnikiem.

W domach zapraszanych do rozmowy osób odbija się przestrzeń, w której żyją. Będę się jej uważnie przyglądała, by zrozumieć, jakie zasady nią rządzą. Pojawią się więc smaki, zapachy, dźwięki – cały krajobraz zmysłów, jakie mogą zostać pobudzone w trakcie przebywania w danym gospodarstwie agroturystycznym.  Będzie również praktycznie – co i za ile? Praktyczny aspekt projektu Agroturystyki z duszą oddaję w Wasze ręce na stronach bloga, jak swego rodzaju poradnik, jak samemu stworzyć piękny dom, otoczony naturą. Jak sprawić by był otwarty dla gości i jak na tym zarabiać? Artykuły na temat cudownych miejsc znajdziecie w zakładce Agroturystyki z duszą.

Podróżowanie Głębokie to nie tylko rozmowy na temat agroturystyk, ale także spotkania z ludźmi, którzy są inspirujący, motywujący, wrażliwi i którzy dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i przykładem w wielu dziedzinach życia. Nie ma nic lepszego jak uczenie się od ludzi sukcesu. Jak sukces jest definiowany przez zapraszanych Gości? Jak dobra dane ludzkości: sport, kultura, sztuka, zdrowie, stanowisko, religia, pieniądze, poglądy i przekonania pomogły moim Rozmówcom w skutecznym prowadzeniu własnej działalności? Jak przyczyniły się do bycia lepszym człowiekiem? Rozmowy znajdziecie w dziale Podcasty.

W zakładce Podróżowanie Głębokie  znajdują się teksty dotyczące otaczającej nas przestrzeni, funkcjonowania w świecie, zdrowia, natury, wypoczynku, kultury, sztuki itp.  Nie są to jednak poradniki ani przewodniki, ale artykuły, które pytają i skromnie próbują odpowiedzieć – jak wymienione aspekty funkcjonowania w świecie służą konkretnie człowiekowi w jego podróży głębokiej?

W dziale Inspiracje znajdują się wybrane tematy, które nie mieszczą się w żadnej z kategorii, a zasługują na szczegółowe omówienie, analizę lub rozwinięcie. Znajdują się tu zatem własne przemyślenia autorki, recenzje książek, filmów, wydarzeń, eseje na temat wybranych zjawisk, problemów i wiele, wiele więcej. Zaglądajcie koniecznie!

Tulę Was czule, ściskam i pozdrawiam!

Może Ci się spodobać

4 komentarze

 • Reply waldek 17 kwietnia, 2020 at 7:05 pm

  Agnieszko. Bardzo się cieszę, że poruszyłaś ten temat. DEEP CULTURE – jest jakimś nurtem w kulturze. Podobnie podróżowanie w kontrze do turystyki, to rzecz ważna cywilizacyjnie. Nie deptanie rejonów i enklaw kultury tradycyjnej, to także nurt głębokiej kultury. A Twoja nazwa „podróżowanie głębokie” – to jak rozróżnienie wyprawy do wycieczki. Tak Trzy,aj. Waldek

  • Reply Agnieszka 17 kwietnia, 2020 at 7:12 pm

   Dziękuję Waldku za komentarz! Dokładnie o to chodzi, by wchodzić głębiej, z większą wrażliwością, subtelniej… 🙂

 • Reply Magda 18 kwietnia, 2020 at 2:44 pm

  Zapowiada się baaaardzo ciekawie 🙂 to będzie dla mnie świetny substytut naszych teraz siłą rzeczy mniej zintensyfikowanych rozmów 😘

  • Reply Agnieszka 18 kwietnia, 2020 at 3:56 pm

   Dziękuję! Postaram się utrzymywać poziom zaciekawienia na wysokim poziomie! 🙂

  Leave a Reply