0

O mnie

Najkrócej rzecz ujmując: jestem nauczycielką tańca intuicyjnego i medytacji tanecznej, edukatorką świadomej pracy z ciałem i z emocjami. Jestem także trenerką tańca, pracy z emocjami metodą EFT oraz języka ruchu. W swojej pracy wykorzystuję m.in. metody terapii tańcem i ruchem w ujęciu Laban – Bartenieff. Kocham kino rosyjskie, a szczególnie filmy Aleksandra Sokurowa, o których piszę rozprawę doktorską, tworzę audycję dla Radia Klang pt. „Rosyjski Kinemo”, występuję także w roli reżyserki filmowej i tłumaczki z języka rosyjskiego. Jestem w trakcie szkolenia z psychoterapii analitycznej i psychoanalizy jungowskiej.

Nie byłabym sobą, gdybym nie okrasiła tej notki, krótką refleksją pt. „Kim jestem?”.

Kim jestem?

W tym miejscu spodziewasz się zapewne odpowiedzi na pytanie, kim jestem? Powiem szczerze, że podjęłam już niejedną próbę, aby sensownie na nie odpowiedzieć i z żadnej nie byłam zadowolona. Myślisz, że już coś o mnie wiesz? „To pewnie perfekcjonistka, która zanim coś opublikuje, tysiąc razy poprawi…”. Ostudzę Twój entuzjazm poznawczy, bo istota tkwi w czymś innym 🙂

Kiedy zaczynałam pisać blog, musiałam sobie poradzić z podszeptami „wewnętrznego krytyka”, który nie pozwala na publikację własnej twórczości, wmawiając nam, że inni zrobiliby to lepiej…No ale jednak nie robią… Wiele rzeczy, które zamieszczam na blogu i w innych przestrzeniach, akceptuję takie, jakie są, dążąc nieustannie, by były coraz lepsze. Świadomość, że jest się wystarczającą, by robić dobro, pokazywać piękno i szukać prawdy okazała się przełomowa w mojej podróży głębokiej. Oznacza to zgodę na popełniane błędy, na nieuchronne wystawienie siebie na ocenę innych, przy jednoczesnym braku ignorancji na nieustanne doskonalenie warsztatu.

Co zaś się tyczy odpowiedzi na pytanie, kim jestem, to mam świadomość, że cokolwiek tu napiszę, już po postawieniu kropki będzie to nieaktualne, więc przedstawię się inaczej.

Foto: Ewa Lena Brzozowska

Po kilkuletnim doświadczeniu pracy „od dzwonka do dzwonka” zapragnęłam wyruszyć w podróż, w jakiej jeszcze nigdy nie byłam. Rzuciłam się na głęboką wodę, bo postanowiłam iść za tym, co kocham, co mnie rozwija i daje wolność. Po drodze okazało się, że wizja mojego pragnienia nie jest jednoznaczna. Musiałam więc ulec wielokrotnym modyfikacjom. Przyjęłam wyzwanie do wyprawy, ale jej cel majaczący gdzieś na horyzoncie ciągle zmieniał kształty. Czy zatem źle wybrałam? Czym jest to, dla czego postanowiłam zmienić całe swoje życie? Choć cały czas byłam na drodze do celu, w który wierzyłam, zaczęły pojawiać się wątpliwości podważające w ogóle sens dalszej wędrówki. Były momenty, że chciałam nawet zawrócić, przekreślając sens przebytych już „kilometrów”. Z czasem zrozumiałam jednak, że odpowiedź na pytanie o najgłębsze pragnienie jest równie trudna jak na pytanie o to, kim jestem…

To, co kochamy, jest obwarowane szeregiem pytań pomocniczych o to, czy jest to naprawdę dobre dla mnie i dla innych? Czy w dłuższej perspektywie będzie rozwijające czy niszczące? Kiedy już odnalazłam swoje „złote runo”, jedyne o czym marzyłam, to podzielić się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Teraz wiem jedno: chcę wykorzystać wszystko, co potrafię, by pomagać innym w ich podróży głębokiej ku temu, co nadaje ich życiu sens. Podróżowanie Głębokie i wszystkie podejmowane w jego ramach projekty to właśnie środki do tego celu.

Jak to robię?

  • prowadzę „Rozmowy głębokie” ze znakomitymi gośćmi, którzy wyruszają ze mną w rozmowę niczym w podróż w nieznane i pozwalają dotknąć ważnych, transformujących wydarzeń z ich życia, podróży, pracy, twórczości. To dobry pomysł na zareklamowanie swojej firmy, pracy, książki czy innego dzieła. Każdy z nas jest bohaterem niosącym w sobie swoją opowieść. Wystarczy tylko ją wydobyć! Wierzę, że jesteś cudem do odkrycia, Twój głos ma znaczenie i może pomóc innym!
  • pracuję z ludźmi na sesjach indywidualnych, w których łączę pracę z ciałem oraz moc głębokiej rozmowy, by pomagać innym radzić sobie z emocjami, które, pozostając nieuświadomione i nienazwane, nie pozwalają realizować w pełni swojego potencjału, a nawet powodują ból czy choroby;

Medytacja taneczna to rodzaj świadomej pracy rozwojowej z ciałem poprzez taniec i ruch. Połączenie improwizacji, tańca intuicyjnego, swobodnego przemieszczania się z refleksją, świadomym oddechem i elementami języka ruchu. Obserwacja ruchu i doświadczanie odczuć płynących z ciała pozwala na rozpoznanie własnych emocji, dostrzeżenie myśli czy schematów, które, często nieświadomie, wyrażają się poprzez ciało i wpływają na jakość życia. Medytacja taneczna jest jak głęboka rozmowa ze sobą, z innymi i otaczającą nas przestrzenią. Zaproszony jest do niej każdy, bez względu na umiejętności.

  • piszę teksty na blogu na temat istoty „Podróżowania głębokiego” , które jest zarówno nową perspektywą patrzenia na świat przez pryzmat wrażliwego serca, świadomego rozumu i emocji odczuwanych poprzez ciało, jak i samym doświadczeniem bycia w takiej podróży, do jakiego zapraszam na moich warsztatach;
  • nagrywam materiały na kanał Podróżowanie Głębokie na YouTube;
  • oferuję e-booka „Głębia poranka”, który dla mnie i dla wielu Czytelników okazał się „game changerem” w codziennych podróżach głębokich, pomógł stworzyć strukturę poranka i całego dnia, zorientować się, jakie jest nasze najgłębsze pragnienie i uporządkować prowadzące do niego cele;
  • współtworzę miejsce w urokliwym lesie sosnowym w pobliżu Warszawy, idealne do odbywania podróży głębokich, umożliwiające znalezienie spokoju, inspiracji, wewnętrznej harmonii w zgodzie ze sobą i z naturą. Będzie to przestrzeń sprzyjająca głębokiemu wypoczynkowi, rozwojowi duszy i ciała, oferująca szeroką gamę warsztatów.

Po moim zachłyśnięciu się podróżamiopowiadam o tym w pierwszym odcinku podcastu „Rozmowy głębokie” – zrozumiałam, że najciekawsze podróże to nie te na koniec świata, ale do jego głębi.

Blog Podróżowanie Głębokie to pewna perspektywa patrzenia na świat. Opis relacji z wypraw do świata zjawisk i rzeczy zapis rozmów z napotykanymi osobami, a zarazem zaproszenie do wyprawy, do innej formy podróżowania bardziej w głąb a dzięki temu wzwyż, do świadomego i pięknego życia.

Nazywam się Agnieszka Korycka-Sobotka i zapraszam do magicznego świata PODRÓŻY GŁĘBOKICH!

Jakie uprawnienia zdobyłam podczas studiów, szkoleń i warsztatów?

Jestem tłumaczką-rusycystką i filmoznawczynią, doktorantką na Uniwersytecie Warszawskim. Współtworzę Zespół Badań nad Filmem Uniwersytetu Warszawskiego. Jestem dyrektorem programowym Fundacji na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce. Z zamiłowania pozostaję reżyserką tworzącą w Zespole Filmowym „Jaskółka” i trenerką tańca towarzyskiego, rozwijającą obecnie umiejętności pracy z ciałem, terapii tańcem i ruchem oraz medytacji tanecznych. Podczas podróży jestem jak dziecko idące tam, gdzie prowadzi je serce. Uprawiam windsurfing, jeżdżę na desce i na nartach.

Praca z ciałem

Jestem tancerką tańca towarzyskiego z dziesięcioletnim doświadczeniem na parkiecie – treningowym i turniejowym. Posiadam legitymację instruktorską wydaną przez Polską Akademię Sportu. Od lat układam choreografie pierwszego tańca, uczę panie i panów tańca towarzyskiego, salsy i tzw. „użytkowego”. Obecnie z pasją wykorzystuję taniec, język ruchu i świadomość ciała do pracy rozwojowej z ludźmi. Prowadzę medytacje taneczne, bo wierzę, że tańczyć naprawdę każdy może. Ukończyłam warsztaty i szkolenia z choreoterapii, terapii tańcem i ruchem w ujęciu Laban-Bartenieff, języka ruchu oraz tzw. „dotyk dla zdrowia” – usuwanie napięć bólowych poprzez pracę z ciałem, a także podstawy kinezjologii edukacyjnej i energetycznej. Łączę naukę kroków z improwizacją, tańcem intuicyjnym, medytacją taneczną, która usuwa blokady ruchowe, stres, przynosi radość z czystego ruchu i ukojenie, stanowiąc ciekawą alternatywę dla takich aktywności jak bieganie czy nordic walking. Przekonuję, że poznanie języka ciała stanowi przyjemne narzędzie poznania siebie i własnych potrzeb, co sprzyja odbyciu podróży głębokiej.

Działalność artystyczna

W ramach działalności artystycznej tworzę średniometrażowe filmy fabularne i dokumentalne pokazywane, a zdarzało się, że również nagradzane, na ogólnopolskich festiwalach kina niezależnego. Lista wyreżyserowanych przeze mnie filmów znajduje się tutaj. Na festiwalu 48 Hour Film Project zdobyłam nagrodę za najlepszą reżyserię (2019). Z kolei film dokumentalny „Artur Guma”, który reżyserowałam i do którego tworzyłam scenariusz, zdobył nagrodę Best Polish Film (2021) na Krakowskim Festiwalu Górskim, Srebrną Koziczkę Adrenalinium na Festiwalu Górskim w Żywcu (2021), znalazł się wśród laureatów Dominikańskiego Festiwalu Filmowego Slavangard w Krakowie (2020) oraz był wśród finalistów na najstarszym Festiwalu Górskim w Polsce w Lądku Zdroju. Dzięki temu bohater filmu otrzymał realne wsparcie a jego historia, do bólu prawdziwa, otworzyła serca wielu osób ze środowiska górskiego.

Działalność naukowa

W ramach pracy naukowej zajmuję się kinem autorskim rosyjskiego reżysera Aleksandra Sokurowa. Prowadzę jedyną w Polsce audycję o kinie rosyjskim na antenie Radia Klang – „Rosyjski Kinemo”, w której wykorzystuję autorskie rozmowy przeprowadzone w Sankt Petersburgu z elitą rosyjskiej sceny filmowej. Jestem autorką ok. piętnastu publikacji naukowych (spis publikacji zobacz tu). Napisałam kilka rozpraw opublikowanych m.in. w monografiach: Antropologia postaci w dziele filmowym (2015), „Faraon”. Poetyka filmu (2016), Doświadczenie wewnętrzne bohatera w dziele filmowym (2017), „Wesele”. Filmowa mandala (2018) i Wyrażenie Niewyrażalnego. Mistycyzm w sztuce: literaturze, malarstwie, muzyce (2018). Przeprowadziłam i opracowałam siedem rozmów do książki „Faraon”. Rozmowy o filmie, do której napisałam także przedmowę (dostępna tutaj: http://analizafilmu.pl/faraon-poetyka-filmu/przedmowa/).

Linki:

Zapis na medytacje taneczne, indywidualne rozmowy w tańcu i w ruchu i zajęcia taneczne: podrozowanieglebokie@gmail.com, a także tutaj.

Mój Linkedin

Zespół Badań nad Filmem UW

Fundacja na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce

Swallow Art Film – Zespół Filmowy Jaskółka

Tańcem Malowane – Youtube – lekcje tańca, pierwszy taniec, warsztaty ruchowe, medytacje taneczne.

Rosyjski Kinemo – podcast o kinie rosyjskim na antenie „Radia Klang”

Jeśli chcesz przeżyć głęboką podróż, nie czekaj, po prostu rusz w drogę!

Skontaktuj się!

Wysyłając wiadomość akceptujesz politykę prywatności