Rozmowy głębokie

Jaka będzie muzyka po pandemii? Czule o rozmowie z Mieczysławem Litwińskim – odcinek 11

W tym odcinku zapoznasz się z Mieczysławem Litwińskim, posłuchasz jego wspaniałego głosu i zobaczysz, jak tworzy muzykę dosłownie z niczego. To właśnie muzyka Mieczysława pobrzmiewa w podcaście „Rozmowy głębokie”! Razem zastanawiamy się, jaka będzie muzyka po pandemii?

Mieczysław Litwiński to kompozytor, śpiewak i multiinstrumentalista. Mieszkał i tworzył w Polsce, na Litwie i w USA. Nawiązał osobiste kontakty ze środowiskiem nowojorskiej awangardy. Znał się z takimi osobistościami jak John Cage, Pauline Oliveros, Alma Yoray, wspomniana w rozmowie z Bolesławem Błaszczykiem. Współpracował również z braćmi Coen. Występował w wielu krajach Europy, w Kanadzie, Rosji, Iranie czy Stanach Zjednoczonych. Pracował także w amerykańskim radiu. Laureat wielu prestiżowych nagród muzycznych. Prowadzi warsztaty głosu oraz gry na instrumentach.

Tu posłuchasz odcinka w Spotify

Od lat gra muzykę improwizowaną i intuicyjną – współzałożyciel grup Cytula Tyfun da Bamba Orkiester (Bieżan, Knittel, Litwiński, Sudnik), Niezależne Studio Muzyki Elektroakustycznej. Od lat związany z Teatrem Węgajty.

Zdjęcie z książki W. Sobaszek, Spiski życiowe. Dziennik węgajcki 1982-2020, Stowarzyszenie Węgajty 2020.
Mieczysław Litwiński to ten w kapeluszu i z walizką.

Po tym spotkaniu zrozumiałam, że o TAJEMNICĘ nie można pytać wprost, bo wtedy się ją spłoszy. Najlepiej ją widać, gdy dotknie się czułej struny, a ona wtedy się odezwie. Wyda swój głos. Czasami przenika wypowiadane słowa jak boski powiew ducha… nagle i niespodziewanie. Wtedy czuć, że już jest, że oto przyszła i się ujawniła. Naszym zadaniem jest ją dostrzec i uchwycić.

W pięciogodzinnej rozmowie z Mieczysławem było kilka takich momentów, kiedy zapadała cisza… a potem jedna myśl i znowu cisza… Jakby słowa potrzebowały czasu, by się zadomowić.

To posłuchasz odcinka na YouTube

Przydatne linki:

Link do zrzutki – wsparcie finansowe dla Mieczysława, który w związku z pandemią i brakiem możliwości grania koncertów znalazł się w trudnej sytuacji.

Słuchaj podcastu wygodnie na:

Anchor

Spotify

Apple Podcasts

Google Podcasts

Breaker

Radio Public

Pocket Casts

Też chcesz porozmawiać? Napisz!

Może Ci się spodobać

Brak komentarzy

Leave a Reply