0
Rozmowy głębokie

Jak podróżują niewidomi? Rozmowa z Moniką Dubiel o świecie, którego nie widać – odcinek 8

[Na zdjęciu widać dwie miłe dziewczyny siedzące za stołem – blondynkę w limonkowej bluzeczce i brunetkę w czarnej. Przed nimi są ustawione mikrofony. Dziewczyny rozmawiają, popijając miło herbatkę i uśmiechając się]. Tak może wyglądać opis materiału wrzucanego do sieci, by jak najbardziej przybliżyć go osobom niewidzącym. Bardziej szczegółowo opowie o tym w rozmowie bohaterka dzisiejszego odcinka – Monika Dubiel.

Mam wrażenie, że Monika, gdyby mogła, to już dawno dwukrotnie obleciałaby kulę ziemską, nie omijając nawet najmniejszego państewka (co nie znaczy, że jeszcze tego nie zrobi!). Znamy się od początku studiów i wciąż nie przestaje mnie zaskakiwać! Policzyłyśmy, że za granicą, w różnych krajach spędziła ponad cztery lata! Jak wygląda  świat, którego nie widzi? Jakie jest jej kryterium piękna? W jaki sposób niewidomi doświadczają świata? Czy mają bardziej rozwinięte inne zmysły? Co Monika zobaczyła na Syberii, w Laponii, Hiszpanii, w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej i innych zakątkach świata, które odwiedziła? Poza podróżowaniem Monika współtworzy z Mikołajem kanał na YouTube i TikToku “VIP TEAM”, w którym odpowiada na pytania dotyczące codzienności niewidomych. 

W poprzednim odcinku (nr 7) opowiadałam o moim spotkaniu z Moniką i o tym, co wydarzyło się za kulisami naszej rozmowy. “Czule o rozmowie o tym jak podróżują niewidomi, jak przemierzają syberyjską tundrę i jak wyobrażają sobie świat” – dostępne jest tutaj. Tym razem odsłaniamy kurtynę i zapraszamy do środka naszej rozmowy, w której dotykamy – dosłownie i w przenośni – świata, tak jak robią to niewidomi.

W rozmowie wspominamy m.in. wspinaczkę skałkową i znanego Wam Artura Gumę. Rozmowy z nim wysłuchacie w tym miejscu, a mojej opowieści o pracy nad dokumentem tutaj.

Transkrypcja rozmowy z Moniką pojawi się w ciągu tygodnia jak również rozmowa na YouTube z wyodrębnieniem konkretnych pytań, bo nasze spotkanie okazało się niezwykle wciągające i być może za długie, by zmierzyć się z nim na raz. Zaglądajcie zatem na bloga! By nic nie przegapić, zapisz się na listę odbiorców newslettera i otrzymaj bezpłatny fragment e-booka o poranku! 😉

A tu na YT z wygodnym opisem tematów przenoszącym bezpośrednio do poruszanych w rozmowie wątków! Wersja dla ciekawskich 🙂

Sociale VIP TEAM – zajrzyjcie koniecznie!

YouTube

Instagram

TikTok

Chcesz porozmawiać? Pokaż się!

Może Ci się spodobać

Brak komentarzy

Leave a Reply