Rozmowy głębokie

Jak czytać krajobraz i przewidywać przyszłość? Czule o rozmowie z Henrykiem Wańkiem – odcinek 15

W poprzednich odcinkach odbywaliśmy podróż w poszukiwaniu mistrzów. Wędrowaliśmy z Waldemarem Czechowskim na Wschód, przez Tybet, Himalaje, ale też górskim szlakiem w Alpy i Karpaty. Dziś sprowadzamy Wschód do Polski, a konkretnie na Śląsk. Pomoże nam w tym prawdziwy mędrzec, jak do tej pory mój najstarszy rozmówca, urodzony w czasie II wojny światowej, pan Henryk Waniek.

Twórczość prozatorska pana Henryka to około dwudziestu książek, z których znaczna część dotyczy Śląska rozpościerającego się w metafizycznym czasie i przestrzeni, przepełnionym legendami, duchami, antykiem. Należy tu wymienić takie pozycje jak: Hermes w Górach Śląskich Opis podróży mistycznej z Oświęcimia do Zgorzelca 1257-1957Pitagoras na trawieFinis SilesiaeDziady BerlińskieWyprzedaż DuchówSprawa HermesaJak Johannes Kepler, jadąc do Żagania na Śląsku, zahaczył o księżyc.

W pierwszej części rozmowy będziemy właśnie opowiadać o obrazie Śląska w książkach Henryka Wańka, filmach Kazimierza Kutza czy Lecha Majewskiego, ale też o tym, dlaczego w Katowicach w latach 60. XX wieku powstała grupa osób zainteresowanych buddyzmem? Pan Henryk Waniek, który przetłumaczył na język polski Tybetańską Księgę Umarłych, był jednym z członków tej grupy. Członkowie grupy o nazwie „Oneiron” żywo interesowali się magią, alchemią i sztuką. Uczyli się wspólnie medytować i oddychać zgodnie z ekonomią oddechu. Należał do niej także polski artysta wizualny Andrzej Urbanowicz i jego żona, również wybitna malarka, Urszula Broll.

Tu wysłuchasz rozmowy na YouTube

Pan Henryk czyta krajobraz jak książkę. O tym, jak nauczyć się patrzeć uważnie na otaczającą przestrzeń, rozmawiałam m.in. z Anną Ziarkowską, która stworzyła własną agroturystykę w Beskidach. Rozmowy „W zwierciadle miejsca” wysłuchasz tutaj.

W drugiej części rozmowy porozmawiamy o malarstwie Henryka Wańka. Jego prace od lat 70. praktycznie cały czas są prezentowane na ważnych wystawach sztuki współczesnej, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zajmuje się malarstwem olejnym i rysunkiem, a jego największą przyjemnością i jednocześnie znakiem rozpoznawczym jest pokazywanie symetrii. Jego prace pełne są symboli, tajemniczych napisów, które wielokrotnie powodują u widza wrażenie, ze ma do czynienia z mapą, której rozwikłanie doprowadzi go do miejsca, gdzie jest ukryty skarb. Jakie tajemnice ukrywa w swoich dziełach pan Henryk? Co nam współczesnym próbuje powiedzieć wodząc nas tropem historii, filozofii i alchemii?

O tym już niebawem tylko w Rozmowach Głębokich!

By być na bieżąco i nie przegapić żadnej rozmowy, zapisz się do newslettera (zapisz się tutaj)

Wszystkie prezentowane we wpisie obrazy są autorstwa Henryka Wańka

Jeśli chcesz zostać gościem podcastu, zareklamować swój produkt, swoją twórczość, opowiedzieć swoją historię – napisz śmiało! Jeśli nic nie nagramy, to przynajmniej utniemy sobie miłą pogawędkę 🙂

Może Ci się spodobać

Brak komentarzy

Leave a Reply