Podróżowanie głębokie

Dekalog Podróżnika Głębokiego

Jak każda podróż, także podróż głęboka ma swoją dynamikę. Każda część człowieka może być w ruchu wobec świata, który co do zasady, jest statyczny. Elementy ruchome, czyli ja i ty, mogą się nawzajem spotkać. Miłość do świata zakłada chęć jego poznania, zbliżenie się do piękna, a więc stanowi zaproszenie do ruszenia w drogę.

W tym artykule przeprowadzę Cię przez dekalog Podróżnika Głębokiego. Rodził on się na Azorach, podczas wielogodzinnych wędrówek i długich kontemplacji. O Wyspach Szczęśliwych możesz przeczytać w czterech wcześniejszych wpisach na blogu. Tekst jest dla mnie szczególny, dlatego, by to podkreślić, po raz pierwszy postanowiłam przedstawić jego istotę w dwóch formach! Tak! Będzie również obiecany film, w którym raz jeszcze przeniesiemy się na Archipelag Azorski!

To z pewnością jeden z tych tekstów (i filmów), z którym powinien się zapoznać każdy, kto chciałby zostać Podróżnikiem Głębokim, każdy, kto chce skutecznie wypoczywać i wyostrzyć zmysły na dostrzeganie piękna tego świata. To zaproszenie do kultury, w której kształtują się nowe wartości, a dzielenie się otrzymanym dobrem jest jedną z nich.

            Ruszajmy więc!

Premierowy film na kanale YouTube!

1. Podróżuj w pojedynkę lub z osobą, z którą można swobodnie milczeć.

Podróżnik Głęboki to człowiek będący w nieustannym dialogu ze sobą i światem zewnętrznym. Nie potrzebuje fizycznego przemieszania, by tak siebie nazywać, bo każda część jego ciała – w tym również serce i umysł – może być w ruchu, nawet gdy siedzi. Do odbycia podróży potrzebuje jednak samotności lub „miękkiego” towarzystwa, to znaczy takiego, by podczas wyprawy miał czas na milczenie, czystą refleksję, introspekcję. To wtedy zdarzają się natchnienia, wtedy czynimy milowe kroki w naszym rozwoju, życiowej drodze.

2. Nie spiesz się, nie planuj wszystkiego, zostaw sobie czas, by wrócić tam, gdzie było Ci dobrze.

Podróżowanie Głębokie uczy stanu, jakiego doświadczają osoby tańczące. Nie wiemy, gdzie muzyka popchnie ciało, jak poprowadzi partner, ale jesteśmy otwarci na zmianę, gotowi, by pójście w kierunku, którego być może się nie spodziewaliśmy. Właśnie o to chodzi w podróży głębokiej – podejmujemy decyzję o wyruszeniu w drogę i słuchamy świata, jego muzyki. Skrupulatne planowanie odbiera podróżnikowi radość tańczenia ze światem!

3. Kosztuj lokalnej kuchni, zanurz się w smakach miejsca, w którym jesteś.

Nie chodzi tu jedynie o już nieco banalne poznawanie kultury przez pryzmat lokalnej kuchni, ale o wyostrzenie własnych zmysłów przez wystawienie ich na nowe doświadczenia kulinarne. Próbując nowej potrawy, jesteśmy bardziej uważni w trakcie jedzenia. Posiłek jest właściwie celebrowany, stając się być może głęboką podróżą przez świat wspomnień, nowych skojarzeń, które wywołuje.

4. Słuchaj natury.

Znów wrócę do metafory muzyki świata. Dźwięki natury zakładają kontemplację i podziw dla piękna, dzięki czemu doświadczenie podróży jest bliskie doświadczeniu filozoficznemu. Podróżujemy i filozofujemy dla czystej radości, dla ciekawości związanej z przypatrywaniem się światu[1]. Podpowiem, że naturę słychać szczególnie wyraźnie o świcie, gdy dopiero budzi się do życia, przygotowuje do nowego dnia.

5. Słuchaj własnych myśli i nie denerwuj się, jeśli nie przychodzą.

„Wietrzenie głowy” jest naprawdę w porządku. W Podróżowaniu Głębokim chodzi o zaakceptowanie stanu, że pustka też ma swoją wartość i nie należy się jej bać, a wręcz powinno ją się niepostrzeżenie pielęgnować. Należy robić to z dużą gracją, bo samo zauważenie pustki już wpuszcza do niej lokatora-myśl. Zauważanie myśli uświadamia nam, że jesteśmy ich właścicielami, a nie odwrotnie.

6. Miej pod ręką zawsze coś do pisania lub nagrywania. Pozwól sobie na strumień świadomości.

Niech myśli płyną, zaskakują cię i prowadzą w stronę, w którą być może powinieneś pójść. Uważność na pojawiające się myśli z czasem rodzi potrzebę ich uchwycenia. Nowe miejsca mogą otworzyć prawdziwy skarbiec wniosków, odkryć, przemyśleń, do jakich dochodzimy w drodze. Zbytnie skupianie się na nich może odebrać Ci radość dalszej podróży, dlatego warto je utrwalić, zapisać, nagrać i ze spokojną głową iść dalej. Czasem oczywiście należy się zatrzymać i pobyć z jakąś myślą dłużej.

7. Bądź otwarty na spotkane po drodze osoby.

W Podróżowaniu Głębokim chodzi o to, by przez koncentrację na swoim byciu w świecie, zaprzeć się samego/samej siebie i przez spojrzenie w głąb, spojrzeć wzwyż, poza swoje ja, na drugiego człowieka, na otaczający Cię świat i jego potrzeby. Twoja głęboka podróż nie jest tak ważna, jak człowiek, którego spotkasz w drodze. Więcej na ten temat przeczytasz w tekście „Krytyka samorozwoju”.

8. Nie udawaj, że jesteś kimś innym, niż jesteś naprawdę.

Podróż to zweryfikuje, bo w istocie polega na stanięciu przed sobą w prawdzie. Tylko tak możliwa jest ewentualna zmiana kursu. W Podróży Głębokiej nie można oszukiwać. Jeśli nie jesteś gotowy, by zdobywać ośmiotysięczniki, pójdź najpierw na spacer do parku. Jeśli nigdy nie próbowałeś zejść głębiej niż do poziomu odczuć fizycznych, zacznij od obserwacji oddechu.   

9. Zmęcz się, a potem odpocznij!

Wysiłek fizyczny sprzyja wydzielaniu endorfin. Odprężony umysł podczas łagodniejszej części trasy wędruje po nieznanych zakamarkach naszego wnętrza. Gdy udajesz się w Podróż Głęboką, wybieraj trasę zróżnicowaną. Powinny na niej być zarówno ostre, jak i łagodne podejścia. Najpierw skupiasz się tyko na tym, by przetrwać, a następnie, dumny ze swojego osiągnięcia, rozluźniasz mięśnie i umysł, który niczym mały źrebaczek bryka sobie swobodnie po pagórkach Twoich zwojów mózgowych.

10. Bądź wdzięczny za każdy ładny widok, za każde malutkie dobro, które otrzymałeś wędrując.

Życie jest darem, a każdy dar – zadaniem. Wdzięczność płynie z oczu otwartych na rzeczywistość. Jest owocem Twojej podróży głębokiej, darem, który otrzymałeś. To jednocześnie docenienie własnego życia jako wartości, którą należy się dzielić, realizując najróżniejsze zadania w życiowej wędrówce.

Jeśli uważasz ten tekst i film za ważny, podziel się nim. Poruszył Cię? Zostaw komentarz:) Wspaniałego dnia! 😉

KEEP CALM AND TRAVEL DEEP! <3


[1] Aksjologia turystyki, s. 88.

Może Ci się spodobać

1 komentarz

 • Reply led lights 23 maja, 2022 at 8:21 am

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this,
  like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to
  drive the message home a bit, but other than that,
  this is magnificent blog. An excellent read. I will definitely
  be back.

 • Leave a Reply