Podróżowanie głębokie

Czym jest Podróżowanie Głębokie?

W tym tekście poznasz definicję „podróżowanie głębokiego” i jego przeciwieństwa, czyli „podróżowania płytkiego”, a także dowiesz się, jaka jest hipoteza podróżowania głębokiego. Dodatkowo obejrzysz film z najpiękniejszymi widokami z Azorów, w którym opowiadam o idei podróżowania głębokiego i planach rozwoju bloga.

Najdalsza podróż/ To podróż w głąb siebie samego./ Ten, który wybrał swój los/ i udał się w drogę/ do dna swojego istnienia/ (czy jest jakieś dno?)/ przebywa jeszcze wśród was,/ nie łącząc się z wami,/ z uczuć waszych wyosobniony,/ jak ten, kogo na śmierć skazano,/ albo ktoś, kogo bliskie rozstanie/ oddaje przedwcześnie samotności/ ostatnich chwil każdego człowieka”[1].

Dag Hammerskjöld

Podróżowanie głębokie, to paradoksalnie moje zaproszenie do zatrzymania się. Chciałabym byś znalazł czas na świadomą refleksję nad swoim życiem. Przedstawiając na blogu strategie działania sprzyjające podróżowaniu głębokiemu, żywię szczerą nadzieję, że pomogę Ci one w odbyciu własnej podróży głębokiej, a tym samym nauczą Cię pięknego i świadomego życia.

Jak każda wyprawa także podróż głęboka wymaga wysiłku. To nie miła przechadzka z grupą turystów po Placu Pigal, ale samodzielna eskapada w głąb puszczy. Samodzielna, ale nie samotna.

Zapraszam do obejrzenie filmu na kanale YouTube. W tle najpiękniejsze zakątki archipelagu Wysp Azorskich!

Na blogu zdarza mi się opisywać własną drogę do podróżowania głębokiego, która biegnie m.in. przez głębokie poranki, po to, byś mógł, jeśli zechcesz, pójść moimi śladami. A gdy się zgubisz, Twoja przewodniczka zawsze będzie na Ciebie czekała 🙂

Klarowane określenie sposobu podróżowania, który rekomenduję, już sprawia, że jesteś dalej niż 95 % społeczeństwa. Wiesz, że wypoczynek wypoczynkowi nierówny. Naszym celem jest sprawienie, by był on dla Ciebie jak najlepszy.

Ponadto określenie zbioru konkretnych czynności, jakie wykonujesz w czasie wolnym jako „podróżowanie głębokie”, pomaga w ciągłym udoskonalaniu koncepcji. Jestem przekonana, że nie odkryłam jeszcze w pełni wszystkich twórczych możliwości, jakie daje ten sposób introspekcji. Dlatego tak ważne jest dzielenie się doświadczeniami. Kiedy zatem wyruszysz w drogę, pamiętaj, że ja również nią kroczę, konsekwentnie omijając ślepe uliczki, za jakie uważam wykonywanie czynności automatycznych, dla „zabicia czasu”.

Co może Ci dać droga podróżowania głębokiego?

Zrozumienie, kim jesteś, jaki jest przekaz Twojej marki, Twojego biznesu, Twojej pracy. Może nawet znajdziesz przepis na Twój własny „eliksir”, czyli wartość, którą przekażesz dalej swoim odbiorcom, klientom, przyjaciołom.

Dobro powraca, ale najpierw trzeba je posiąść. By się nim dzielić, musisz najpierw odnaleźć je w sobie, dotrzeć do Twojego własnego „eliksiru życia”.

Jednie w amerykańskich snach, poradnikach, filmach istnieje droga na skróty. Myślenie życzeniowe, zgodnie z którym bez pracy, mocą samych tylko afirmacji i wizualizacji człowiek niczym Bóg, zaczyna czynić cuda i nagle staje się milionerem.  Jeśli tego szukasz, chciałabym od razu podkreślić, że najprawdopodobniej podróżowanie głębokie nie jest dla Ciebie. To nie propozycja dla turystów, którzy cenią sobie komfort, wygodę i dania podane na złotej tacy.

Zaproszenie do wyprawy kieruję do tych, którzy już czują zew przygody i chcą przeżyć podróż, jakiej nie odbywali jeszcze nigdy w życiu!

Jaka jest hipoteza podróżowania głębokiego?

Hipoteza podróżowania głębokiego: Zdolność podróżowania głębokiego jest coraz rzadsza, tymczasem jej wartość dla społeczeństwa wzrasta. Dlatego nieliczni, którzy nabędą tę umiejętność i uczynią ją fundamentalną dla swego życia, odniosą sukces, zachowując spokój i równowagę między efektywną pracą a czasem wolnym.

Czym jest więc podróżowanie głębokie?

Podróżowanie głębokie (deep travel): Czynności niezawodowe wykonywane w stanie głębokiego relaksu, przy maksymalnym wykorzystaniu zdolności poznawczych. Czynności te sprzyjają późniejszej pracy głębokiej[2], świadomemu życiu oraz tworzeniu nowych wartości i są niemożliwe do powtórzenia przez inną osobę.

Jeśli istnieje podróżowanie głębokie, musi istnieć również jego przeciwieństwo.

Czym jest podróżowanie płytkie?

Podróżowanie płytkie (shallow travel): Niewymagające poznawczo czynności wykonywane automatycznie, bez zastanowienia, często w stanie rozproszenia uwagi. Czynności te nie sprzyjają osiągnięciu stanu głębokiego relaksu, uniemożliwiają skuteczny wypoczynek i są możliwe do powtórzenia przez inną osobę.

Podsumowanie

Obie definicje kładą nacisk na indywidualność podmiotu wędrującego. Droga Podróżnika Głębokiego jest nie do powtórzenia przez inną osobę, tak jak idealna praca, którą możesz wykonywać, dlatego ma tak dużą wartość. Jeśli się nią podąża, w stu procentach realizuje się własne istnienie, własne powołanie, dla którego zostaliśmy ściągnięci na ten świat.   

Podróżnicy Głębocy ze wszystkich stron – łączcie się! Jeśli uważasz, że ten tekst może być zaproszeniem do podróży dla bliskiej Ci osoby, przekaż go dalej. Jeśli Cię poruszył, zostaw komentarz 🙂

Pięknego dnia!

Agnieszka


[1] Dag Hammerskjöld, Drogowskazy, przeł. Ks. Jan Zieja, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 1967, s. 38.

[2] Zob. C. Newport, Praca głęboka. Jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza, przeł. Władysław Jeżewski, Wydawnictwo Studio Emka, Warszawa 2020.

Może Ci się spodobać

Brak komentarzy

Leave a Reply