Rozmowy głębokie

Człowiek z Gumy. Jak podnieść się po upadku i wrócić z powrotem na szczyt? – odcinek 6

Cała rozmowa z Arturem „Gumą” Pierzchniakiem, przeprowadzona w 2019 roku w czasie zdjęć do dokumentu „Artur Guma” w Boulderowni VOLT w Warszawie.

Kochasz góry. Co tydzień jesteś w skałach, by się wspinać. Zarabiasz na życie, wykonując prace na wysokościach, więc wspinaczka to też źródło twojego zarobku, słowem – całe Twoje życie. Jeden dzień. Zwyczajny wypad w skały zmienia wszystko, ocierasz się o śmierć, która wtedy wydaje ci się lepsza niż życie z niepełnosprawnością.

Guma w skałach. Foto: Damian Bartoszek

Widzisz, że Twój kolega odrywa się od skały, więc intuicyjnie go łapiesz, ratując mu życie… A potem przez wiele lat żałujesz… Historia Artura „Gumy” Pierzchniaka zainteresowała mnie na tyle, że wraz ze wspaniałą ekipą zdecydowałam się nakręcić o nim dokument. W rozmowie dotykamy niezwykle intymnych tematów, które rozwijają wątki przedstawione w dokumencie, a także pozwalają lepiej zrozumieć jego głęboką podróż z powrotem na szczyt.

Tutaj obejrzysz całą rozmowę z Arturem na YouTube wraz z niepublikowanymi dotąd ujęciami. Foto: Damian Bartoszek

A teraz podstawowe pytanie? Po co to zrobiliśmy?

Naszym podstawowym celem jest wsparcie Artura. Nie tylko dobrym słowem, fajnym projektem, wspólnymi wyjazdami, ale też materialne. Dlatego jeśli historia Artura choć trochę Cię poruszyła, okaż mu swoje wsparcie i pozwól zrealizować jego marzenia!

Artur chce wydać książkę z opisami tras, nad którymi pracował i wciąż pracuje, a także pragnie, by zajęcie, które kocha i które nadaje jego życiu sens – ekiperowanie – mogło być jego pracą. Choć formalnie nie ma takich regulacji prawnych, my jako społeczeństwo możemy mu w tym pomóc! Pamiętajmy, że Artur zabezpiecza trasy dla innych wspinaczy, żeby „nikomu w górach nie zdarzył się taki wypadek jak jemu”. Poniżej zamieszczam linki do różnych form pomocy. Wystarczy, że wybierzesz jeden 🙂

Pomoc dla Artura

1% podatku – KRS 0000084062 z dopiskiem ARTUR PIERZCHNIAK

Patronite.pl

Pomagam.pl

Fundacja Kukuczki – wybieramy opcję POMOC ARTUROWI PIERZCHNIAKOWI

Przelew z zagranicy – W tytule przelewu wpisujemy POMOC ARTUROWI PIERZCHNIAKOWI Bank Millennium SA ul. Stanisława Żaryna 2A 02-593 Warszawa BIC/SWIFT CODE : BIGBPLPWXXX IBAN: PL 04 1160 2202 0000 0000 5515 5611

Karpathos. Foto: Damian Bartoszek

Dziękuję w imieniu swoim i Artura za każdą wpłatę i każde udostępnienie materiału, by historia Gumy dotarła do szerokiego grona odbiorców, zwiększając szanse na realizację jego marzeń.

Dziękuję także Damianowi Bartoszkowi za to, że przyprowadził do mnie tę historię, zrobił cudowne zdjęcia, wytrwał w trakcie tworzenia pomimo przeciwności losu, o których mówiłam w poprzednim odcinku, tutaj, a także samemu Arturowi za to, że pozwolił mi odkryć i nieco bardziej zrozumieć nieznany mi świat wspinaczki górskiej. Podziękowania kieruję także do Boulderowni VOLT w Warszawie, która udostępniła nam przestrzeń do zdjęć.

Zdradzę Wam sekret, że na pamiątkę produkcji filmu Artur stworzył dwie nowe trasy – jedną dla Damiana w Grecji, a drugą dla mnie w Polsce, w Wojtkowych Skałach o nazwie „Aga Life Scenario” (Artur słynie ze swoich wymyślnych nazw;). Nie wiem, czy ją zdobędę, bo jestem raczej początkująca, ale jeśli komuś z Was się uda, dajcie znać!

Opis trasy znajduje się tutaj

Trasa wyznaczona przez Artura „Aga Life Scenario” w Wojtkowych Skałach. Źródło

Na koniec zaproszenie do podcastu dla każdego, kto chce podzielić się swoją życiową historią:)

Nie przegap kolejnej historii! Zapisz się na listę odbiorców newslettera!

Może Ci się spodobać

Brak komentarzy

Leave a Reply